V prvom rade je naozaj veľmi dôležité vedieť, čo môže dýchacie cvičenie metódou Wima Hofa priniesť človeku. Jemné mravčenie v končatinách, v tvári, točenie hlavy, prúdenie chladu alebo tepla po tele, ale na povrch tiež môžu vyplávať potláčané emócie vo forme sĺz alebo smiechu. Na každého pôsobí toto dýchacie cvičenie určitým spôsobom podobne, ale zároveň špecificky, pretože každý sme iný, výnimočný.
V druhom rade je dôležité nájsť si doma miesto, kde si môžete v pokoji ľahnúť. Pustiť si k dýchaniu upokojujúcu hudbu, nie je nikdy na škodu. Hudba pomáha človeku upokojiť sa a dýchacie cvičenie bude intenzívnejšie.
V treťom rade je podstatné vykonávať dýchacie cvičenie nenajedený, s takmer prázdnym žalúdkom. Samozrejme, tiež nie je vhodné, keď viac ako svoj dych a tlkot srdca, počujete ako vám škŕka v žalúdku, ktorý už dlho nedostal najesť. Treba si nájsť ten správny balans.
Dýchacie cvičenie metódou WH sa neodporúča vykonávať ľudom s epilepsiou, vysokým krvným tlakom (ak berú tabletky), ľuďom so srdcovo – cievnymi ochoreniami alebo ak prekonali vážnu chorobu, ako infarkt, mŕtvicu a iné. Ak si nie ste istý, je potrebné sa poradiť so svojim lekárom. Je zakázané robiť dychové cvičenia počas šoférovania, plávania, potápania sa a pre začiatočníkov odporúčam vykonávať cvičenie v ľahu. Sedenie môže byť nebezpečná poloha pre toto dýchacie cvičenie. Najmä u začiatočníkov. Webinár o WHM zdarma nájdete TU.
Ak nám je všetko z predchádzajúcich informácií jasné, poďme teda na samotné dýchacie cvičenie.
1.) Ľahneme si pohodlne na karimatku a prikryjeme sa dekou
2.) 30-krát sa zhlboka nadýchneme (smerom od brucha do hrude) a zľahka vydýchneme (dávame si pozor a nepretláčame silno nádych do prednej brušnej steny, ale rozložíme ho do celého brucha)
3.) Posledný nádych spravíme čo najhlbší a zľahka vydýchneme
4.) V tejto fáze nedýchame, až pokiaľ nepocítime potrebu sa nadýchnuť
5.) Následne sa zhlboka nadýchneme a nevydýchneme
6.) Držíme dych 10-15 sekúnd (začiatočníci 5-10 sekúnd)
7.) Po zádrži vydýchneme a uvoľníme telo
8.) Chvíľu vnímajte, čo sa v tele deje
9.) Opakujte 3-4krát a potom pár minút uvoľnene ležte, pokým sa dych dostane do normálu
Dýchanie metódou Wima Hofa treba brať s rešpektom a postupne sa učiť, ako to správne vykonávať. Po dýchaní chvíľu trvá, kým sa telo dostane do normálu. Takže aj vy, po dýchacom cvičení pokojne ešte pár minút ležte, potom sa posaďte vtedy, keď budete cítiť, že môžete vstať.
Prečo môže byť nevhodné pre niekoho vykonávať toto cvičenie? Toto dýchacie cvičenie neodporúčam vykonávať každý deň. Viac informácií o fyziológií dýchania nájdete po kliknutí SEM.
Aplikovanie tohto spôsobu dýchania bežne v živote, vám prinesie šťastnejší pohľad na život. Je to fyziologické, pretože práve vďaka dýchacej metode si v do tela vyplavíte hormóny šťastia (endorfíny), dopamín a serotonín, hormóny zodpovedné za dobrú náladu.
Vyskúšajte to. Spravíte pre svoje telo, myseľ a vnútornú pohodu naozaj veľa. Ak sa chcete naučiť ako dýchať správne počas dennodenných aktivít, prečítajte si článok 5 pilierov zdravého dýchania.
Ešte predtým ako začnete s týmto dýchacím cvičením vám odporúčam vyskúšať si najskôr lokalizované dýchanie. Ak to zvládnete, môžete prejsť na cvičenie od Wima Hofa.
Vyskúšajte si pozrieť video nižšie a naučiť sa podľa toho lokalizovane dýchať. Je to základ, ktorý by mal ovládať každý, no častokrát to veľa ľudí neovláda.
Veľa informácií od Wima nájdete aj na jeho webovej stránke. Ak vás však zaujíma dýchanie komplexnejšie, určite vyskúšajte úplne zdarma kurz Sprievodca dychom.