DEVA DENNÝ KEMP 2022 

Ako správne dýchať alebo 5 pilierov zdravého dýchania

Ako správne dýchať

Už vám niekto niekedy hovoril, aby ste sa zamysleli nad svojím dýchaním? Možno to bolo v situácií kedy ste sa potrebovali upokojiť.

Pravdepodobne to bolo niečo ako: „upokoj sa a hlavne dýchaj“. Základ tam síce povedaný je, ale je to ako keby ste človeku, ktorý má problém s hmotnosťou povedali: „Viac sa hýb a lepšie sa stravuj.“ V tej rade je však niečo, čo sa nepovedalo – AKO správne dýchať aby sme sa upokojili? Keďže sú u väčšiny ľudí zhoršené dýchacie návyky, všetky snahy o zlepšenie zdravia a celkovej pohody by mali zahŕňať aj zlepšenie dýchania ako základnú časť procesu.

Vzhľadom na to, že dýchame neustále, môžeme svoje nesprávne dýchacie návyky meniť k lepšiemu jednoduchým, lacným a efektívnym spôsobom kedykoľvek a kdekoľvek.

Prevezmite kontrolu nad svojim dýchaním – znížte stres a zlepšite si kvalitu života

Dýchanie je automatická funkcia riadená respiračným centrom v mozgovom kmeni. Mozgový kmeň tiež riadi niekoľko ďalších funkcií pre prežitie tela ako je teplota, tlkot srdca, krvný tlak atď.

Dobré, vedomé dýchacie návyky znamenajú, že dýchame nosom (nádych aj výdych), bránicou (čo spôsobuje, že dolná časť brucha stúpa a klesá), pomaly, ľahko, uvoľnene, rytmicky a ticho, zatiaľ čo naše držanie tela je vzpriamené. To je všetko. Aké jednoduché!

Práve technika Oxygen Advantage ma naučila ako dýchať počas dňa, oddychu, behu a inom športovaní. V prípade, že vás skutočne zaujíma správne dýchanie, pridajte sa SEM, kde nájdete veľa informácií a tiež niektoré dýchacie cvičenia.

Päť pilierov zdravého dýchania

Postupujte podľa týchto ľahkých návykov, aby ste lepšie dýchali vo svojom každodennom živote:

1. Zdravé dýchanie začína v nose

Dobré a správne dýchanie sa začína v nose. Tu sa vdýchnutý vzduch ohrieva, zvlhčuje a filtruje od baktérií tak, aby bol vhodne pripravený na vstup do pľúc. Pri výdychu sa nos znovu zahrieva a zvlhčuje, pretože vydýchnutý vzduch z pľúc má telovú teplotu a správnu vlhkosť. Častice, ktoré sa zachytia pri nádychu tak znovu vychádzajú pri výdychu vzduchu von. Keď dýchame ústami, absorbujeme vzduch, ktorý je studený, suchý a plný nefiltrovaných častíc, čo spôsobuje, že dýchacie cesty sú podráždené, zapálené a zúžené. Jednoducho povedané, mali by sme sa nadychovať aj vydychovať nosom.

2. Bráničné dýchanie

Bránica spoločne so srdcom sú jediné dva svaly, ktoré neustále pracujú. Bránica je náš hlavný dýchací sval, ktorý sa podobá na dáždnik a pri nádychu sa pohybuje smerom nadol a pri výdychu smerom hore. Dýchať hlboko znamená dýchať do bránice. Správne dýchanie pomocou bránice znamená, že svalová aktivita pri nádychu a výdychu je minimálna. Keďže dýchame niekoľko tisíckrát za deň, je veľmi dôležité, aby sa to dialo čo najefektívnejšie, aby sme zbytočne neplytvali energiou.

3. Pomalé dýchanie

Ľudia majú tendenciu dýchať oveľa rýchlejšie ako by sa malo, čo je neskôr spojené so stresom a zlým okysličením. Zdravá frekvencia dýchania je veľmi pomalá s rýchlosťou najviac 6 – 12 nádychov za minútu (ideálne šesť). Veľa ľudí dýcha častokrát aj 18 – 25 krát za minútu. A to je veľa.

4.Rytmické dýchanie

Ako dýchate, keď ste sústredení na jednu činnosť? Je veľmi bežné, že v týchto situáciách zastavujeme dych. Keď potom začneme znovu dýchať, kompenzujeme to nadmerným dýchaním. V noci to nazývame spánkové apnoe a má vážne negatívne účinky na náš spánok a všeobecne na zdravie človeka. Počas dňa to niektorí nazývajú koncentračné apnoe, ktoré sa strieda medzi zadržaním dychu a nadmerným dýchaním, podobne ako, keď máme počas šoférovania jednu sekundu nohu na plyne a nasledujúcu sekundu brzdíme.

5. Dýchajte potichu

Časté povzdychy, chrápanie počas spánku alebo hlasné dýchanie počas odpočinku sú znakmi dysfunkčného dýchania. Dýchať by sme mali potichu a tak, aby to nebolo vidieť či počuť.

Dýchanie je dôležitý proces, ktorý dokáže ovplyvniť veľmi veľa funkcií nášho tela. Keď chce, človek dokáže vydržať bez jedla aj 20 dní. Bez vody vydrží organizmus maximálne 3 dni. A bez dychu vydrží človek maximálne niekoľko minút. Väčšina z nás len pár sekúnd. Avšak to, ako správne dýchať riešime najmenej, a pritom je to jedna z najdôležitejších vecí.

Otestujte si svoje dýchanie

Warm-up manual rozcvičenia a zahriatia

Samozrejme, že všetko spolu súvisí a je prepojené, preto treba dodržiavať zdravý životný štýl, no svoju pozornosť by sme mali obrátiť aj na naše dýchanie. Vďaka dýchaniu sa môžete naučiť ovládať svoje emócie, zbaviť sa stresu, zvýšiť svoju výdrž, skvalitniť spánok a, samozrejme, znovu obnoviť silu dychu. To všetko učíme v našej akadémii dýchania, ktorá je založená na metóde Oxygen Advantage. Zistite viac informácií o tomto obľúbenom online programe.