Zranenia hamstrigov u detí a mladých športovcov

Zranenia hamstringov u detí

Zranenie hamstringov je jedným z hlavných druhov zranení, ktoré spôsobujú, že profesionálni športovci, najmä futbalisti, vynechávajú zápasy.

Aj keď existuje veľa štúdií analyzujúcich frekvenciu týchto úrazov u dospelých počas celej sezóny, tieto štúdie sa zriedka uskutočňovali na deťoch a dospievajúcich. Preto dôležitosť týchto zranení u daných vekových skupinách nebola známa.

Objavte, ako správna diagnostika pohybového aparátu odhalí príčiny vašich bolestí a pomôže vám získať späť plnú pohyblivosť a zdravie.

Jedna z posledných štúdií, ktorá zahŕňa profesionálov z F.C. Barcelona dokazuje, že frekvencia tohto typu zranenia je u mladých športovcov nižšia, aj keď riziko s vekom stúpa.

Štúdia tiež poznamenáva, že charakteristiky ich úrazov sú trochu odlišné od charakteristík zaznamenaných u dospelých a riziko je najvyššie na konci sezóny, kedy by bolo vhodné zamerať do tréningového procesu preventívne programy s fyzioterapeutom.

Vhodné cvičenia na zadné stehenné svaly od fyzioterapeuta nájdete aj v tomto článku.

Výsledky boli zverejnené v Škandinávskom žurnále medicíny a vedy v športe.

Počas troch rokov pozorovali viac ako tisíc športovcov

Analýza frekvencie a typu svalových zranení bola založená na sledovaní 1157 športovcov počas troch po sebe nasledujúcich sezón. Všetci boli členmi Barcelonských  futbalových, basketbalových, hádzanárskych a hokejových tímov, ktoré boli vo veku od 6 do 18 rokov.

Počas týchto troch rokov došlo k 40 zraneniam hamstringov, z toho deväť nebolo svalových; skôr to boli problémy časti panvy, kde sa tieto svaly upínajú. Športy s najvyšším rizikom boli futbal a hádzaná. Bez ohľadu na to „je to oveľa nižšie číslo ako u dospelých,“ tvrdí Xavier Valle, lekár pre F.C. Barcelona a popredný autor štúdie. „V jednom profesionálnom futbalovom tíme je každú sezónu v priemere sedem takýchto zranení.“

Iný je aj druh zranení. Medzi svalovými skupinami, ktoré tvoria hamstringy, sú svaly – ohýbače (semimembranosus a semitendinosus) postihnuté viac ako sval ohýbač (biceps femoris). Presne naopak je tomu u dospelých, kedy bicepsový sval (biceps femoris – hamstringový sval)  je postihnutý „siedmimi z každých desiatich úrazov tohto typu u dospelých športovcov,“ konštatuje Valle, ktorý sa priznáva, že „stále nevieme, prečo tento rozdiel existuje, ale jeho pochopenie bude užitočné pri navrhovaní preventívnych programov.“


Dobré cvičenia na zadné stehenné svaly od fyzioterapeuta nájdete na videu TU

Ďalším zistením, ktorý štúdia priniesla a pomôže nám rozvíjať sa, je skutočnosť, že natrhnutie sedacieho hrboľu – druh zranenia, ktorý si vyžaduje dlhý čas na rekonvalescenciu, v priemere skoro 45 dní, sa vyskytuje vo veku od 12 do 16 rokov (najmä vo veku 15 rokov).

„Pravdepodobne preto, že pred týmto vekom nie je sval dostatočne vyvinutý a potom je proces zrenia kostí dokončený,“ vysvetľuje Valle.

Ako tréneri a športovci by sme mali vedieť, že prevencia je v športe veľmi dôležitá. Výkon ovplyvňuje veľa faktorov, ktoré musíme brať do úvahy. Procesy pre zlepšenie výkonu nemusia byť vôbec zložité a skutočne ich len stačí dodržiavať.

Iná úroveň rizika podľa veku a obdobia v sezóne

Riziko poranenia hamstringových svalov sa líši podľa veku športovca. Pred 9. rokom života takmer neexistuje. Od tej doby sa riziko zvyšuje až do veku 17 rokov, kedy dôjde k výkyvu.

Napodiv, vo veku od 13 do 18 rokov, riziko sa zvyšuje a znižuje podľa striedajúcich sa období: riziko zranenia je nižšie vo veku 14, 16, a 18, ako vo veku 13, 15, a 17, v tomto poradí. Je to pravdepodobne preto, lebo párne roky sa zhodujú „s druhým ročníkom v každej kategórii, čo im dáva výhodu oproti mladším hráčom a tým znižuje nároky,“ vysvetľuje Valle.

Samozrejme táto štúdia bola realizovaná na deťoch a mládežníkoch, ktorí podliehajú ich tréningovému a zápasovému režimu ako to môže byť v našich podmienkach.

Pravdepodobnosť zranenia počas roka je navyše obzvlášť vysoká v apríli a máji, posledných dvoch mesiacoch súťaží, čo sa vyskytuje rovnako aj u dospelých. Toto bude mať „vplyv na problematiku prevencie zranenia, najmä v týchto obdobiach“.

Záver

Toto je jedna z mála štúdií, ktoré sa zaoberajú zraneniami hamstringom u detí a mládeže.

Výsledky naznačujú, že riziko je nižšie ako u dospelých, aj keď nie menej významné, a s vekom sa postupne zvyšuje. Výsledky sú zaujímavé a nakoniec treba hlavne zamerať tréningové procesy širokospektrálne a zameriavať sa aj na dôležitú prevenciu úrazov a zranení nielen hamstringov.

Dobré cvičenia na hamstringy od fyzioterapeuta a bývalého športovca si môžete pozrieť TU.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zdroje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/sms.13282

Barca Innovation Team

DEVA Sport Academy