Ako začať s otužovaním? Princípy postupného otužovania

Ako začať otužovať

Otužovanie sa posledné roky dostalo do povedomia ľudí z rôznych dôvodov.

Či už je cieľ upevnenie zdravia, zlepšenie imunity, mentálnej pohody alebo urýchlenie regenerácie, využitie chladu v náš prospech je efektívne a pri dodržaní určitých princípov aj jednoduché.

Tieto princípy sme vytvorili na základe našich skúseností z Wim Hofovej metódy, ruských techník terapie chladom a našich skúseností zo športovej chladovej terapie.

Inak, vedeli ste, že terapia chladom nie je vždy vhodná na urýchlenie regenerácie? Čítajte viac tu.

Spolu s bratom vydržíme v ľadovej vode naše cieľové dve minúty a na túto úroveň sme sa dostali na základe dodržiavania týchto princípov.

Takto sme si vytvorili výborný dlhodobý návyk, ktorý sa stal súčasťou nášho života.

Chcete si vytvoriť dlhodobý návyk aj vy? Skúste zdarma kurz: Otužovanie krok za krokom.

Držíme sa dvoch hesiel.

  1. Pomaly ďalej zájdeš
  2. Menej je niekedy viac

A nasledujeme 5 princípov, ktoré sú jednoduché a efektívne:

Pravidelnosť

Pravidelnosť je kľúčom k vytvoreniu si pevného návyku. Ak sa zapojíte do kurzu, dbajte na to, aby ste týždenné úlohy vykonávali každý deň a ideálne v jeden stanovený čas.

V prípade, že sa vám čas sprchovania mení alebo jeden deň vynecháte, vôbec to neprekáža.

Dôležité je neprestať úplne. Tiež je podstatné vedieť, že keď sa nebudete cítiť na studenú vodu, kvôli upchatému nosu, bolesti hrdla alebo čohokoľvek, nemajte výčitky, že ste niečo vynechali.

Postupnosť

Pomaly ďalej zájdeš. Schválne sme vytvorili postupnosť krok za krokom, pretože len tak sa dá dopracovať k vytvoreniu si dlhodobých optimálnych návykov. Buďte preto trpezliví aj keď vám niekedy studená voda na konci sprchovania už nebude vadiť. Dodržujte čas a týždenné napredovanie.

Pozornosť

Počas sprchovania zamerajte svoju pozornosť na vaše dýchanie. Je dôležité predlžovať výdych a upokojovať dýchanie po každej náročnej sekunde v studenej vode. Okrem toho, že pozorujete a snažíte sa upokojiť dýchanie, je potrebné uvoľniť ramená a celé telo.

Pohyb

Po takej studenej sprche je dobré sa zahriať pohybom. Avšak tu si treba dať pozor na to, aký pohyb vykonávať a ako intenzívne. Odporúčame aj vedomý postoj, kedy sa jednoducho nastavíte do správnej pozície a necháte telo, aby sa zohrialo. Pozícia, ktorá nám zatiaľ stačí vykonať známy „horse stance“.

Naučte sa efektívne cvičenia na zahriatie na prednáške o biomechanike dýchania

Pitný režim

Vždy 20 minút po studenej sprche si dávame buď čaj alebo teplú polievku, ktorá tiež pomôže zohriať sa. Pri našich úlohách to pre niekoho nemusí byť potrebné, ale sami to dodržujeme a telo sa zohreje.

Pomôcky: Je dôležité dodržiavať stanovený čas pod studenou vodou. Preto využijeme napríklad mobil, hodinky alebo stopky. (Komu čo vyhovuje).

Ako začať s otužovaním tak, aby nám to dlhodobo vydržalo?

Vyskúšajte náš 7 – týždňový kurz zdarma: Otužovanie krok za krokom