Reč je o kolenách, ktoré dennodenne odolávajú pohybovým nárokom nášho tela. Anatómia a jednotlivé cvičenia pre posilnenie kolien, boli spomenuté v tomto článku.
Čo robiť v prípade, ak cvičenia a rehabilitácia neprinášajú požadovaný efekt?
Prvotný problém nemusí byť vždy v kolenách!
V našej praxi sa ukázalo, že pacienti trpiaci bolesťami kolien, prípadne iných kĺbov, môžu mať súčasne problémy v oblasti medzi-stavcových platničiek. Nie vždy sa tento problém musí prejaviť na úrovni chrbtice.
Vieme, že bolesti z platničiek, väčšinou vyvolávajú nepríjemnú bolesť v myotómoch – vo svaloch, v závislosti od miesta poškodenej platničky. Tieto problémy, tiež môžu vyvolávať bolesti v nižších kĺboch, napríklad bedro, koleno, prípadne členok. Platí to rovnako pre kĺby hornej končatiny a bolesti krčnej chrbtice.
Ako zistiť, že za problém zodpovedá chrbtica?
Pre rýchle zistenie, nám poslúžia jednoduché dve otázky.
Zvyšujú sa Vaše bolesti kĺbu pri dlhotrvajúcej záťaži?
Zmení sa táto bolesť kĺbu, pri zmene činnosti alebo pri zmene pozície chrbtice?
Ak ste na obe otázky odpovedali kladne je možné že bolesti môžu pochádzať z chrbtice.
Prečo, je tomu tak?
Prestavte si, že váš chrbát nie je úplne v poriadku a vadí mu určitá záťaž. Čím viac budete v takejto pozícii, tým viac sa vaše telo bude snažiť dať vám to najavo. Bude posielať boľavé impulzy do príslušného kĺbu, aby ste boli nútený s tým niečo urobiť.
Pre posúdenie alebo vyvrátenie tohto stavu, je nutná špecializovaná diferenciálna diagnostika, MDT – McKenzie terapeuta.
O McKenzie metóde si môžte prečítať v našom článku TU.