Mário:
Pred niekoľkými dňami som sa vrátil z intenzívneho 4 dni trvajúceho McKenzie kurzu. Na kurze sme sa venovali diagnostike a následne mechanickej terapii, zameranej na odstránenie bolesti pochádzajúcej z medzi-stavcových platničiek a tiež liečby kĺbov a dolných končatín všeobecne.
Počas nasledujúcich riadkov skúsim stručne vysvetliť, čo som sa na kurze naučil, a dúfam, že Vám to pomôže.
McKenzie je medzinárodne uznávaná metóda diagnostiky a liečby bolestí chrbta a končatín vyvinutá fyzioterapeutom Robinom McKenziem, ktorý pochádza z Nového Zélandu. Je celosvetovo používaná už viac než 30 rokov.
Filozofiou tejto metódy je aktívne zapájanie a vzdelávanie pacienta. Fyzioterapeuti spolu s pacientmi ju všade vo svete uznávajú a využívajú pri problémoch s chrbtom, krkom a končatinami. Medzi vedeckými štúdiami patrí k najlepšie podloženým postupom vo fyzioterapii.
Funkcia chrbtice
Naša chrbtica tvorí opornú os, na ktorú nasadajú všetky ostatné kĺby. Ak chceme aby pracovala systematicky správne 24/7 niekoľko rokov, je na mieste venovať jej patričnú pozornosť.
Ak sa o ňu nestaráme tak ako treba, a nenaťahujeme ju do všetkých smerov pravidelne, je len otázkou času kedy prestane správne fungovať. Je to z dôvodu straty flexibility (ohybnosti) chrbtice v danom smere.
Potom už je len otázkou času kedy sa ocitneme v pozícii, z ktorej sa nevieme vrátiť a akoby šmahom čarovného prútika sa nachádzame v preplnenej ordinácii u lekára s nemilosrdnou diagnózou, hernia (vyklenutie) medzi-stavcovej platničky mimo jej os….
Vravíte si do čerta, bolo mi to treba?
Hlavu hore, správne nastavená terapia a pravidelné cvičenie pomocou McKenzie metódy Vám vie pomôcť dlhodobo.
Cieľom metódy je totižto najprv eliminovať opuch medzi-stavcovej platničky, potom aktívnym cvičením platničku vrátiť na svoje miesto a hneď na to, začať s riadnou obnovou funkcie chrbtice .
Ak ste sa našli v predošlých riadkoch a myslíte si že ste už vyskúšali takmer všetko a nič nepomohlo, nezúfajte.
Nájdite si terapeuta, ktorý disponuje práve touto metódou a ihneď začnite s liečbou. Nič za to nedáte, veď čo je dôležitejšie ako zdravie a pohyb bez bolesti?
A nezabúdajte, najlepšia liečba je prevencia.