Ako si pomôcť pri bolesti sedacieho nervu?
Bolesť sedacieho nervu sa najčastejšie vyskytuje pri dlhom sedení alebo pri preťažení po fyzickej aktivite, po manuálnej práci v predklone alebo pri jednostrannom zaťažovaní pohybového aparátu.
Kde sa bolesť vyskytuje?
Bolesť sa obvykle prejavuje v oblasti sedacieho svalu, zvyčajne iba na jednej strane. Je to nepríjemná intenzívna bolesť bodavého alebo štipľavého charakteru.
Zvyčajne sa pri určitých pohyboch zhorší a inokedy zasa zlepší. Najčastejšie sa zintenzívni v predklone, prípadne pri dlhom sedení alebo v akejkoľvek inej pozícii, v ktorej dlho zotrvávate.
Pri bolesti môže pomôcť suché teplo, tzn. obklad vo forme nahriateho vankúšika alebo termoforu (dá sa kúpiť v lekárni). Nahriaty vankúš zabaľte do deky a priložte si ho aspoň na 10 minút na boľavé miesto.
Ak takýto vankúšik nemáte, pomôže vám aj fén, ale použite ho maximálne na 5 minút. Efekt by sa mal dostaviť okamžite. Suché teplo spôsobí uvoľnenie sedacieho svalu, ktorý bol podráždený.
Ľahnite si na chrbát, nechajte pokrčené obe kolená. Vyložte členok ľavej nohy na koleno pravej nohy tak. Rukami uchopte zospodu stehno dolnej končatiny a pritiahnite k hrudníku. Pozor, hlava musí ostať na podložke, môžete pri tom použiť vankúš.
V tejto pozícii vydržte 10 – 15 sekúnd. Potom nohy uvoľníte a počkajte 10 sekúnd. Cvičenie opakujte v 3 sériách. Potom urobte to isté na opačnú stranu.
Podráždený sedací sval bude na boľavej strane, takže bude menší rozsah pohybu na danej strane. Strečing zopakujte 2x za deň, najlepšie ráno a večer. Váš rozsah by sa mal postupne zväčšiť.
Ľahnite si na chrbát, kolena nechajte pokrčené. Chyťte si rukami predkolenia a s výdychom kolená pritiahnite k hrudníku.
Kolena s nádychom do brucha opäť púšťajte ku podložke až kým sa vám lakte nevystrú, odtiaľ znova kolena pritiahnite. Cvičenie vykonajte po 15 opakovaní, 3krát za deň.
Ľahšia verzia:
Ľahnite si na chrbát, kolena nechajte pokrčené. Pravou rukou si zatlačíme na vnútorný okraj kolena.
V tlaku zotrvajte aspoň dva nádychy a výdychy. Potom vymeňte strany. Cvičenie zopakujte 10 krát, 3x za deň.
Ako zistiť či sa stav zlepšuje?
Zníženie bolesti by sa malo dostaviť po odcvičení alebo použití tepla. Bolesť však neodíde hneď, treba byť trpezlivý. Zlepšenie by malo prísť najneskôr do dvoch dní.
Ak sedací nerv nepovoľuje, treba vyhľadať lekára. Dráždenie v tomto prípade nemusí pochádzať zo sedacieho nervu, ale z driekovej časti chrbtice. Vtedy vám poradí lekár alebo fyzioterapeut.
Hlavne pri sedavom zamestnaní nastávajú problémy nielen s pohybovým aparátom, ale aj s naším dýchaním. Väčšine ľudí sa po pravidelnom dlhodobom sedení v práci za stolom zhoršujú dýchacie stereotypy a veľkú časť dňa nesprávne dýchajú.
Naše dýchanie má veľký vplyv na množstvo funkcií v tele a keď sa zmení k horšiemu, môže to spôsobiť stres, studené ruky, nedostatočnú koncentráciu na prácu a iné.
Chcete vedieť ako súvisí stres s dýchaním? Prečítajte si tento článok >>>
Naučiť sa správne dýchať a dýchacie cvičenia nemusí byť vôbec ťažké. Zistite v čom vám pomôže náš nový program zdravého dýchania >>>.
VYSKÚŠAJTE VIDEO S CVIČENÍM NIŽŠIE